Manuál praktické obezitologie (e-book)

Kód: OV-MPOE
Akce
Neohodnoceno
220 Kč
Skladem (>5 ks)
Získat zdarma brožuru ?

Kniha je určena především lékařům, kteří mají ve své praxi pacienty s nadváhou a obezitou. Nepochybně komplexní informace o dietě, pohybové aktivitě, ale i přidružených onemocněních zde mohou nalézt i nutriční terapeuti či fyzioterapeuti.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D. pracuje přes 20 let ve Všeobecné fakultní nemocnici na 3. interní klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Celý autorský kolektiv pak již mnoho let spolupracuje v rámci obezitologického a diabetologického centra VFN Praha. 

Poměrně velká část knihy je věnována bariatrické léčbě, která je z dlouhodobého hlediska prakticky jedinou šancí pro pacienty s obezitou vyšších stupňů. Nechybí ani kapitola o využití moderních prvků telemedicíny popisující současnou moderní práci multidisciplinárního týmu.

 

Úryvek z knihy:

Obezita – vyšetření s multidisciplinárním přístupem

Martin Matoulek

Vyšetření obézního pacienta může být velmi složité. Záleží nejen na stupni obezity, ale především na výskytu dalších rizikových onemocnění, která s ní souvisejí a na první pohled nemusejí být patrná, ale musejí být vyšetřena, protože léčba obezity neznamená jen snižování hmotnosti, ale především aktivní terapii přidružených onemocnění, a tím snížení kardiovaskulárních rizik. Aktivní intervence nefarmakologická či farmakologická může tyto komplikace významně oddálit, a navíc zvýšit kvalitu života nemocných. Dříve než zahájíme léčbu, doporučování diet, pohybové aktivity apod., je vhodné ponechat si dostatek času na diagnostiku, získání dat od obézního pacienta, stejně tak jako ponechat mu dost času na to, aby řekl, co ho skutečně trápí. Obézní pacienti v ambulanci jsou často stigmatizováni zkušeností ze zdravotnického prostředí, mnoho zdravotníků jim opakovaně dalo najevo, že za všechny jejich problémy může jejich obezita. Většina lidí si myslí, že se jen přejídají a nesnaží se a že jen málo z nich je opravdu poslouchá. První návštěva většinou rozhoduje o dalším úspěchu. Navození důvěry, ztráta obavy z lékaře jsou základem pro získání kvalitních dat. Velmi důležité je hned ze začátku zjistit, proč se pacient rozhodl hubnout pod odborným vedením, zda ho do toho netlačí pouze jeho praktický nebo jiný odborný lékař. Teprve po zjištění základních motivací a přesvědčení, že je to opravdu pacient, kdo chce něco změnit, a že lékař nebo terapeut je tady proto, aby mu pomohl najít optimální cestu pro změny, které povedou ke snížení hmotnosti, můžeme přejít ke standardním vyšetřovacím postupům. Tato úvodní fáze může trvat 5 minut, ale také 30 minut, a někdy je evidentní, že pacient je v tenzi, odpovídá naučené fráze a není možno zahájit racionální rozhovor. V tu chvíli je třeba rozbít stereotyp, položit zdánlivě nenavazující otázky tak, aby pacient byl nucen opravdu reagovat na dotazy a nesnažil se stále opakovat, že se nepřejídá, nemůže se hýbat, má málo času apod. Není třeba vůbec na začátku řešit konkrétní postupy, klíčové je získat co nejkomplexnější data, na jejichž základě bude vybrán postup, který bude pro pacienta nejméně náročný a nejvíce efektivní. Z podrobného rozboru pak vyplyne, že můžeme některé postupy velmi zkrátit, a zvláště dlouho nepokračovat ve standardních postupech jako dieta a pohyb, zejména pokud pacient má již konzervativní režimy za sebou. Většina pacientů je při první návštěvě u obezitologa tak vystresovaných, že stejně žádné velké změny nelze dále očekávat, ale namotivování k vlastní analýze současného stavu s tím, že pak teprve bude poskytnuta personalizovaná terapie, může vzbudit naději a zlepšit compliance a adherenci obézního pacienta k léčbě.

Anamnéza
Anamnéza je součástí každého klinického vyšetření. Lze samozřejmě použít dostupnou dokumentaci, nicméně je zapotřebí si uvědomit, že obézní pacienti mají často negativní zkušenosti s přístupem zdravotníků v některých zdravotnických zařízeních
a někdy jen velmi neradi hovoří o svém problému. V následujícím textu budou zdůrazněny významné části anamnézy s ohledem na přítomnost obezity. Jinak se samozřejmě tato část vyšetření neliší od anamnézy interní.
Pozor na přepisování pouze dat z dokumentace, často jsou přenášena ze zprávy do zprávy, a tak není výjimkou, že se například píše o chronickém nikotinismu, a pacient již několik let nekouří a zanechání kouření bylo jednou z hlavní příčin vzestupu hmotnosti.

Doplňkové parametry

Kategorie: Pro zdravotníky
Záruka: 2 roky
ISBN: 978-80-903929-1-5
Datum vydání: 2012
Autor: doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D. a kol.
Počet stran: 204
Počet kapitol: 16
Jazyk: Čeština

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: